Facebook Icon twitter icon youtube icon instagram icon

Councilors By Term

Inauguration Date Term District 1 District 2 District 3 District 4 District 5 District 6 District 7 District 8 District 9

5/8/1990

1990-1992 B. S. Roberts (D)* Darla Hall (D)* Dorothy DeWitty (D)* Gary Watts (D) Robert Nelson (R)* James Hogue (D)* John Benjamin (R)* Richard Polishuk (D) Dewey Bartlett, Jr. (R)

4/6/1992

1992-1994 B. S. Roberts (D)* Darla Hall (D)* Michael Patrick *  4/5/93
5/4/93 Darrell Gilbert (D) (1)
Gary Watts (D) Robert Nelson (R)* James Hogue (D)* John Benjamin (R)* Vickie Cleveland (R) Dewey Bartlett, Jr. (R)

4/5/1994

1994-1996 Joe Williams (D) Darla Hall (D)* Darrell Gilbert (D) Gary Watts (D) Robert Nelson (R)* 10/31/94
1/19/95 Mel Rice (R)* (2)
James Hogue (D)* 1/9/95 2/21/95 Art Justis (D)* (3) John Benjamin (R)* Vickie Cleveland (R) Robert Gardner (R)

4/1/1996

1996-1998 Joe Williams (D) Darla Hall (D)* David Patrick (D)* Gary Watts (D) Sam Roop (R) Art Justis (D)*    Terry Doverspike (R) Vickie Cleveland (R) Robert Gardner (R)

4/6/1998

1998-2000 Joe Williams (D) Darla Hall (D)* David Patrick (D)* 8/5/98
11/12/98 Roscoe Turner (D)* (4)
Anna Falling (R) Sam Roop (R) Art Justis (D)*    Terry Doverspike (R) Vickie Cleveland (R) Brady Pringle (R)

4/3/2000

2000-2002 Joe Williams (D) Randi Miller (R) Roscoe Turner (D)* Gary Watts (D) Sam Roop (R) Art Justis (D)*    Clay Bird (R) Todd Huston (R) Brady Pringle (R)

4/1/2002

2002-2004 Joe Williams (D) Randi Miller (R) 11/14/02
2/18/03 Chris Medlock (R)  (5)
David Patrick (D)* Tom Baker (D) Sam Roop (R) Art Justis (D)*    Randy Sullivan (R) Bill Christiansen (R) Susan Neal (R)

4/6/2004
4/13/2004 (Turner) (6)

2004-2006 Jack Henderson (D) Chris Medlock (R) Roscoe Turner (D)* Tom Baker (D) Sam Roop (R) 2/18/2005     
5/17/05 Bill Martinson (R) (7)
Jim Mautino (R) Randy Sullivan (R) Bill Christiansen (R) Susan Neal (R)

4/10/2006
6/13/2006 (Martinson)

2006-2008 Jack Henderson (D) Rick Westcott (R) Roscoe Turner (D)* Maria Barnes (D) Bill Martinson (R) Dennis Troyer (D)* John Eagleton (R) Bill Christiansen (R) Cason Carter (R)

4/7/2008

2008-2009 Jack Henderson (D) Rick Westcott (R) David Patrick (D)* Eric Gomez (R) Bill Martinson (R) Dennis Troyer (D)* John Eagleton (R) Bill Christiansen (R) G.T. Bynum (R)

12/7/2009

2009-2011 Jack Henderson (D) Rick Westcott (R) Roscoe Turner (D)* Maria Barnes (D) Chris Trail (R) Jim Mautino (R) John Eagleton (R) Bill Christiansen (R) G.T. Bynum (R)

12/5/2011

2011-2012 Jack Henderson (D) (1 year) Jeannie Cue (R) (1 year) David Patrick (D)* (1 year) Blake Ewing (R) (1 year) Karen Gilbert (R) (1 year) Skip Steele (R) (1 year) Thomas Mansur (R) (1 year) Phil Lakin Jr. (R) (1 year) G.T. Bynum (R) (1 year)

12/3/2012 (nonpartisan elections begin)

2012-2013 Jack Henderson (2 years) Jeannie Cue David Patrick * Blake Ewing (2 years) Karen Gilbert Skip Steele Arianna Moore (2 years) Phil Lakin Jr. G.T. Bynum

12/3/2013

2013-2014 Jack Henderson Jeannie Cue (1 year) David Patrick * Blake Ewing Karen Gilbert (1 year) Skip Steele Arianna Moore Phil Lakin Jr. (1 year) G.T. Bynum

12/1/2014 (all two year terms)

2014-2016 Jack Henderson Jeannie Cue David Patrick * Blake Ewing Karen Gilbert Connie Dodson Anna America Phil Lakin Jr. G.T. Bynum

12/5/2016

2016-2018 Vanessa Hall-Harper Jeannie Cue David Patrick * 9/14/18
10/3/18 Karen O'Brien (8)
Blake Ewing Karen Gilbert Connie Dodson Anna America  8/22/18
10/3/18 Arianna Moore (9)
Phil Lakin Jr. Ben Kimbro

12/3/2018

2018-2020 Vanessa Hall-Harper Jeannie Cue Crista Patrick Kara Joy McKee Cass Fahler Connie Dodson Lori Decter Wright Phil Lakin Jr. Ben Kimbro

12/7/2020

2020-2022 Vanessa Hall-Harper Jeannie Cue Crista Patrick Kara Joy McKee Mykey Arthrell-Knezek Connie Dodson Lori Decter Wright Phil Lakin Jr. Jayme Fowler












-----

Legend

* Deceased
D Democrat
R Republican
25-Jun-12 Nonpartisan elections begin
1 Darrell Gilbert was appointed by the Council to fill the vacancy in District 3 created by the death of Councilor Patrick and sworn in to office on May 4, 1993. Darrell Gilbert was then elected by Primary (no Republican candidate) on Feb. 1 1994. He succeeded Mike Patrick who was electrocuted and died in a freak accident on April 5, 1993.
2 Robert Nelson died unexpectedly in office on Oct. 31,1994. Mel Rice was elected following Nelson's untimely death and attended his first meeting on Jan. 19, 1995. He chose not to seek re-election.
3 James Hogue resigned after winning election as a judge. Art Justis replaced him by special election on Feb. 14, 1995. Justis completed last 13 months of Hogue’s term.
4 Roscoe Turner was elected in November 1998 in a special election to replace David Patrick who resigned to run for the State Legislature. Roscoe Turner was sworn in on Nov. 12, 1998.
5 Randi Miller resigned after winning special election for District 2 County Commissioner. She was elected to fill the remaining two-year term of Democrat John Selph, who stepped down. Chris Medlock was elected in a special election on Feb. 11, 2003 and was sworn in Feb. 18,2003.
6 Roscoe Turner won a court-ordered special election against incumbent councilor David Patrick after accusations of voting irregularities in the February municipal primary went undisputed. The special election in District 3 came the day after the swearing-in ceremony for the eight other city councilors.
7 Sam Roop resigned effective 2/18/2005 to join Mayor Bill LaFortune's cabinet as Chief Administrative Officer. Bill Martinson was elected to the Council in a special election on May 10, 2005. Martinson was sworn in on May 17, 2005.
8 David Patrick died in office unexpectedly on Sept. 14, 2018. Interim Councilor Karen O'Brien, who served on the Sales Tax Overview Committee, was sworn-in on Oct. 3, 2018 to fill the vacancy. The appointment ensured the approximately 44,000 residents in the district were represented and provided the City Council the ability to continue to conduct business due to majority vote requirements. The Tulsa City Charter, Article VI Section 8 states, “If a vacancy shall occur in the office of a Councilor less than one (1) year prior to the next general election, the Council, by a majority vote of the remaining membership of the Council shall appoint a qualified elector of the election district in which the vacancy exists to fill the vacancy for the remainder of the unexpired term.”
9 Anna America resigned on Aug. 22, 2018 to become the director of the Park and Recreation Department. Former Councilor Arianna Moore was sworn-in on Oct. 3, 2018 to fill the vacancy. The appointment ensured the approximately 44,000 residents in the district were represented and provided the City Council the ability to continue to conduct business due to majority vote requirements. The Tulsa City Charter, Article VI Section 8 states, “If a vacancy shall occur in the office of a Councilor less than one (1) year prior to the next general election, the Council, by a majority vote of the remaining membership of the Council shall appoint a qualified elector of the election district in which the vacancy exists to fill the vacancy for the remainder of the unexpired term.”

-----

Council Chair and Vice-Chair History

Election Date Term Chair Vice-Chair

May 8, 1990

1990-1991 Gary Watts Richard Polishuk

May 2, 1991

1991-1992 Richard Polishuk Robert Nelson

April 6, 1992

1992-1993 Robert Nelson James Hogue

April 8, 1993

1993-1994 James Hogue Dewey Bartlett, Jr. until 3/3/94
John Benjamin from 3/10/94 on

April 4, 1994

1994-1995 John Benjamin Darla Hall

April 6, 1995

1995-1996 Darla Hall Robert Gardner

April 1, 1996

1996-1997 Vickie Cleveland Joe Williams

April 3, 1997

1997-1998 Joe Williams Terry Doverspike

April 6, 1998

1998-1999 Terry Doverspike Art Justis

April 1, 1999

1999-2000 Art Justis Sam Roop

April 3, 2000

2000-2001 Sam Roop Roscoe Turner

April 5, 2001

2001-2002 Roscoe Turner Brady Pringle

April 1, 2002

2002-2003 Randi Miller until 6/27/2002
Bill Christiansen from 6/27/2002 on (1)
David Patrick

April 3, 2003

2003-2004 David Patrick Randy Sullivan

April 5, 2004

2004-2005 Randy Sullivan Tom Baker

April 7, 2005

2005-2006 Roscoe Turner Susan Neal

April 10, 2006

2006-2007 Bill Martinson Roscoe Turner

April 5, 2007

2007-2008 Roscoe Turner John Eagleton

April 7, 2008

2008 - 2009 John Eagleton Jack Henderson

April 9, 2009

2009 Jack Henderson Rick Westcott

Dec. 7, 2009

2009 - 2010 Rick Westcott Maria Barnes 

Dec. 9, 2010

2010 - 2011 Maria Barnes  Jim Mautino

Dec. 5, 2011

2011 - 2012 G.T. Bynum David Patrick

Dec. 3, 2012

2012 - 2013 David Patrick Karen Gilbert

Dec. 2, 2013

2013 - 2014 Karen Gilbert Phil Lakin Jr.

Dec. 1, 2014

2014 - 2015 Phil Lakin Jr. Jeannie Cue

Dec. 10, 2015

2015 - 2016 Jeannie Cue Anna America

Dec. 5, 2016

2016 - 2017 Anna America David Patrick

Dec. 6, 2017

2017 - 2018 David Patrick until 9/22/2018
Vacant from 9/22/2018 on (2)
Phill Lakin Jr.

Dec. 3, 2018

2018 - 2019 Phill Lakin Jr. Ben Kimbro

Dec. 4, 2019

2019 - 2020 Ben Kimbro Vanessa Hall-Harper

Dec. 7, 2020

2020 - 2021 Vanessa Hall-Harper Lori Decter Wright


-----

Legend

  1                    Randi Miller decided to run for Tulsa County Commissioner and stated that, in accordance with Council Rules & Orders of Business, she can continue as a Councilor but cannot serve as Council Chair. 
2        Council Chair David Patrick passed away unexpectedly while in office on 9/22/2018.